Высокія дозы парацэтамолу звязаны з рызыкай сардэчнага прыступу

Штодзённы прыём высокіх доз парацэтамолу можа павысіць рызыку ўзнікнення сардэчных прыступаў, інсульту і ранняй смерці, папярэджваюць брытанскія навукоўцы з Універсітэта рэўматычныя і апорна-рухальнай медыцыны ў Лідсе.

Было ўстаноўлена, што пацыенты, якім былі прадпісаны высокія дозы абязбольвальнага ў працягу доўгага часу, мелі да 63% больш шанцаў памерці заўчасна. Рызыка ўзнікнення сардэчнага прыступу або інсульту ў іх быў да 68% вышэй, а рызыка ўзнікнення язвы страўніка ці страўнікавага крывацёку павялічваўся на 50%.

Шматлікія лекары лічаць, што парацэтамол бяспечней, чым аспірын, які можа выклікаць страўнікавыя крывацёкі, і ібупрофен, які павышае рызыку развіцця інфарктаў і інсультаў. Але брытанскія даследчыкі, якія вывучылі каля 666000 пацыентаў кажуць, што рызыкі прыёму парацэтамолу могуць быць заніжаныя, і неабходная буйная праверка бяспекі дадзенага прэпарата. Спецыялісты мяркуюць, што парацэтамол можа быць прычынай ўзнікнення хвароб, прадухіляючы дзеянне фермента ў арганізме пад назвай COX-2.